Recently I crocheted a thick and cozy winter scarf as a birthday gift for my sister-in-law Ania. When I was looking for ideas on Pinterest I came upon a beautiful scarf made by BehindMyPicketFence. I loved it so much that I decided to recreate the pattern to achieve a similar effect.

crochet winter scarf

In order to make the scarf really cozy and warm, I used a super nice, chunky and a bit fluffy Rowan Cocoon yarn in a deep bottle green. It is a high quality yarn which consists of merino wool and kid mohair. In order to make the scarf thick enough for the winter and to ensure that it will keep its form on the shoulders instead of collapsing I crocheted it with a double thread. I used around 3 skeins (100g each) of the Rowan yarn in color 00813 Seascape and a 12 mm hook. Additionally you need 3 (or more if you want) buttons – I used 43 mm ones. It is a really simple pattern and due to the bulkiness of the yarn it’s a quick job.

crochet winter scarf

The dimensions of the scarf are 30×85 cm.

Abbreviations:
Ch – chain
Dc – double crochet

And this is the pattern:

Ch 60

R1: dc in the 3rd ch from hook (2 first ch count as the 1st dc), dc til the end (59), turn with 2 ch
R2: 2 first ch count as 1 dc, 58 dc (59), turn with 2 ch
Repeat 10 more times, finish with slip stitch and weave in the ends

Sew 3 buttons in an even distance from each other onto one of the longer sides of the scarf. They should fit into the holes between dc on the shorter side of the scarf and voilà!

Good luck with your work!

crochet winter scarf


Niedawno zrobiłam  na szydełku gruby i przytulny zimowy szal w prezencie urodzinowym dla mojej szwagierki Ani. Szukając pomysłów na prezent na Pinterest natknęłam się na piękny szal zrobiony przez BehindMyPicketFence. Tak bardzo mi się spodobał, że postanowiłam odtworzyć wzór, aby uzyskać podobny efekt.

crochet winter scarf

Żeby szal był naprawdę miękki i ciepły, użyłam bardzo przyjemnej w dotyku, puszystej i grubej włóczki Rowan Cocoon w kolorze butelkowej zieleni. Jest to wysokiej jakości mieszanka wełny z merynosa i włóczki moherowej (kid mohair). Szydełkowałam podwójną nicią aby szal był wystarczająco gruby na zimę, a przede wszystkim żeby był na tyle sztywny, by utrzymać formę na ramionach i nie oklapnąć. Zużyłam około 3 motków tej wełny (każdy po 100g) w kolorze 00813 Seascape i 12 mm szydła. Dodatkowo potrzebne są 3 guziki (lub więcej wedle gustu) – moje mają 43mm. Muszą być one odpowiednio duże, by przejść i nie wypadać z dziurek zrobionych przez słupki. Wzór jest super prosty, a dzięki dużej objętości wełny praca idzie jak po maśle.

crochet winter scarf

Wymiary szala to 30×85 cm.

Objaśnienie skrótów:
ł – łańcuszek
s – słupek pojedynczy

A oto wzór:

Zrób 60 ł

R1: zrób 1 s w trzecim ł od szydła (2 pierwsze ł liczą się jako pierwszy s), kontynuuj s do końca rzędu (59), zawróć 2 ł

R2: 2 pierwsze ł liczą się jako 1 s, zrób s do końca rzędu (59), zawróć 2 ł

Zrób jeszcze 10 rzędów. Zakończ oczkiem ścisłym. Wszyj końce wełny.

Przyszyj 3 guziki w równych odstępach do dłuższego boku szala tak, aby pasowały do dziurek pomiędzy słupkami przy krótszym boku i gotowe!

Miłej zabawy!

crochet winter scarf