After 6 months of work I finally finished an autumn scarf (yes I know it’s winter already…). It is called a “vinkelsjal” in Danish, which could be translated as an “angle shawl” because it has this irregular shape that folds very nicely and interestingly around a neck. It is truly a big hit in Denmark. It has its own Facebook group and every Danish crocheter I know has made or is making one. The author of the pattern is a crochet blogger behind the blog Lutter Idyl – Jeannette Bøgelund Bentzen. The pattern for the shawl can be bought on her website for 50 kr. Unfortunately it’s in Danish, but if you want to make it and decide to buy it, write me. I will translate it for you if you send me the original pattern.

vinkelsjal-6739

The shawl is a lot of work, but it’s easy to make and I think the final effect is worth the hours put in it. The author recommends using Rasmilla yndligsgarn which is a mix of 45% cotton and 55% wool. It is slightly scratchy, but also obviously warmer than just cotton, that’s why it is a nice autumn shawl. I find it too thin for winter though. The yarn is quite thin, so if you decide to use another type keep in mind that it may change the size of the shawl which in its original form is already long.

For this shawl I used 5 skeins of Rasmilla yndligsgarn (50 g each) in 5 colors: bly, blågrøn, stål grå, askegrå, petrol.

I definitely recommed giving it a go!

vinkelsjal-6696 vinkelsjal-6745


Po 6 miesiącach pracy w końcu udało mi się skończyć szal na jesień (tak, wiem, że już jest zima…). Po duńsku nazywa się on “vinkelsjal” (vinkel – kąt), bo ma dosyć nietypowy, nierówny kształt, który fajnie się układa i wygląda efektownie na szyi. Ten szal to wielki hit w Danii. Ma on własną grupę na Facebooku i każda duńska szydełkowiczka, jaką znam albo już go zrobiła albo właśnie go robi. Autorką wzoru jest blogerka szydełkowa z bloga Lutter Idyl – Jeannette Bøgelund Bentzen. Wzór można kupić u niej na blogu za 50 koron czyli około 25 zł. Niestety jest on po duńsku, ale jeśli chcesz go zrobić i zdecydujesz się kupić wzór to napisz do mnie. Chętnie Ci go przetłumaczę, jeśli prześlesz mi pdf z oryginalnym wzorem.

vinkelsjal-6703Ten szal wymaga dużo pracy, ale jest bardzo łatwy w wykonaniu i sądzę, że warty efektu końcowego. Autorka poleca wykonanie go z duńskiej włóczki o nazwie Rasmilla yndligsgarn, która jest mieszanką 45% bawełny i 55% wełny. Włóczka ta jest nieco drapiąca, ale oczywiście dużo cieplejsza, niż zwykła bawełna. Dlatego jest to właśnie dobry szal na jesień – jak dla mnie jest trochę za cienki na zimę. Jest to dosyć cienka włóczka, dlatego jeśli zdecydujesz się go zrobić z innej wełny pamiętaj, ze może to zmienić rozmiar już i tak sporego szala.

Mój szal wykonany jest z 5 kłębków Rasmilla yndligsgarn (50 g każdy) w 5 następujących kolorach (podaję nazwy kolorów ze strony internetowej sklepu): bly, blågrøn, stål grå, askegrå, petrol.

Zdecydowanie polecam zrobienie tego szala – w Danii mnóstwo dziewczyn go już ma, ale w Polsce byłoby to coś nowego.

vinkelsjal-6740vinkelsjal-6670vinkelsjal-6692