For my biggest crochet project so far I’ve decided to make a granny cocoon shrug by Maria Valles. I fell in love with it at first sight and was really happy to learn that it’s very easy to make:) It’s one big granny square folded in half and sewed up with some space for sleeves. Additionally, a collar and a finishing on sleeves is made and that’s it.

crochet cocoon shrugFollowing advice of a much more experienced crocheter from City Stoffer shop, I chose this fluffy, light and super cozy and warm baby alpaca yarn called Garzato Fleece by Lana Grossa color no. 009 (black/anthracite). I love that it has very thin threads of grey here and there. The only disadvantage of this yarn is that it’s not that easy to crochet with. It was ok for this project, because the pattern is really simple. However, I would not use it for something more intricate. The author of the pattern advises to use the total hip measurement for the size of the square, so mine was around 90cm. For that, plus the collar and the sleeves, I used 5 skeins of yarn (50g/225m per skein) and a 6,5 mm hook. I’ve seen some versions of the shrug on the Internet with a button, but since my growing belly won’t allow it anyways, I decided not to sew it on.

I was really surprised how fast it went – it took me around a week and a half to finish it, working here and there every day. I really love it – it’s nice and warm, but really light for this amount of yarn – I can’t even feel I have it on:) I really recommend it for the weather that’s ahead of us! It could also be a nice Christmas gift!

crochet cocoon shrug


Ten sweter kokon według Marii Valles jest moim jak na razie największym projektem i jestem z niego bardzo dumna. To była miłość od pierwszego wejrzenia, a jeszcze bardziej nabrałam ochoty go zrobić, kiedy zobaczyłam, jak prosta jest na niego metoda. Jest to jeden wielki kwadrat babuni złożony na pół i zszyty tak, by zostawić otwory na rękawy. Do tego robi się kołnierz i wykończenie mankietów i gotowe!

crochet cocoon shrug

Idąc za radą bardziej doświadczonej szydełkowiczki ze sklepu City Stoffer, wybrałam puchową, lekką, super przytulną i ciepłą alpakę baby o nazwie Garzato Fleece firmy Lana Grossa, kolor 009 (czarny/antracyt). Spodobało mi się to, że poprzetykana jest tu i ówdzie mnóstwem szarych niteczek, przez co ma niesamowity odcień. Jedynym minusem tej wełny jest to, że przez tę puszystość nie jest najłatwiejsza do szydełkowania. Na tej projekt się nadaje, natomiast nie podjęłabym się zrobienia czegoś bardziej skomplikowanego. Autorka wzoru radzi użyć obwodu bioder jako wyznacznika wielkości kwadratu, dlatego mój ma ok 90cm. Na to, plus kołnierz i mankiety, zużyłam pięć kłębków wełny (50g/225m na kłębek), a pracowałam 6,5 mm szydełkiem. W internecie widziałam wersje kokonu z guzikiem z przodu, ale z uwagi na mój rosnący brzuch i tak bym się nie dopięła, więc dałam sobie spokój z guzikiem.

Naprawdę zdziwiło mnie, jak szybko mi poszło zrobienie tego swetra. Pracowałam codziennie jak miałam chwilę przez półtora tygodnia. Naprawdę go uwielbiam – jest przytulny i ciepły, ale też niesamowicie lekki (jak na tę ilość zużytej wełny). Nie czuję właściwie, że mam go na sobie:) Polecam go gorąco na nadchodzącą zimę, nie mówiąc o tym, że stanowiłby świetny prezent gwiazdkowy!

crochet cocoon shrug crochet cocoon shrugcrochet cocoon shrug crochet cocoon shrug crochet cocoon shrug